top of page

Longjing z vesnice draků

Aktualizováno: 15. 11. 2020

Tisíce stránek je věnováno tomuto zelenému čaji. Má oficiální název „Slavný“, říkalo se mu „Imperiální“, jeho počátky jsou zahaleny v mlze mýtů, tyčících se mezi taoistickou nesmrtelností a buddhistickou nirvánou. Dračí studna, koneckonců.


Jihovýchodní Čína, provincie Če-ťiang. Tady, ve městě Chang-čou, na jihozápad od jezera Xi Hu (které se objevilo díky perle padající z nebe vytvořené nesmrtelným párem, drakem s fénixem), existuje dobře známá z doby tří království (220-280), dračí studna s nikdy nezamrzající vodou. A ještě o kousek dál - buddhistický klášter a vesnice Long Jing. Kdysi dávno tam bylo pěstováno 18 čajových keřů, přirozeně nazývaných Long Jing. A okolní hory byly mezi buddhisty, kteří věřili, že je to nejlepší místo k získání osvícení. Díky čtvrtému buddhistickému patriarchovi Chzhi-i, který od svého taoistického učitele slyšel, že zde je palác nesmrtelných, byl na Tiantai v roce 605 postaven buddhistický klášter Guoqing. Lingyin (samota duše) je obrovský komplex ch'anského buddhismu, který stále působí na hoře stejného jména a kterou v roce 328 postavil indický mnich Huili. Vzpomínáte si na draka, který drží v tlapách perlu nesmrtelnosti? To je skvělá ilustrace pro čaj. Podle jedné z verzí byly keře známé jako skutečný klenot, protože na ně byl nastříkán elixír nesmrtelnosti, rozlitý nebeským tělesem.


Je to Xi Hu Long Jing, kterému se dodnes říká pravý klenot. Vesnice, kde se vyrábí, musí být umístěne striktně v okruhu 168 m² od jezera. Všechno, co leží dále vyrábí Zhejian Long Jing.

Nejlepší Xi Hu Long Jing pochází z Shifengu a ze staré vesnice Longjing. Jasně zelený, vlhký lesklý list, který nepouští vlákna, hladký a plochý, chráněný v mlhavém oparu před přímým slunečním zářením, roste v nadmořské výšce asi 350 - 400 m. Nálev má dlouhou vůni a bohatou chuť. Kromě toho se rozlišují 4 další styly: „drak“ z okresu čtyř kamenných hor (Wengjiashan, Yangmeiling, Shangxia Manjue Long, Baihefeng), „švestka“ z hory Pěti mraků, „mračný“ (Yun Qi) a „tygří“ - v blízkosti pramene Hupao, jehož voda je uznávána jako nejlepší na čaj, stejně jako v zahradách poblíž jezera Xi Hu, vesnici Chishanbu a v pohoří Santai. Zbytek Long Jing, neméně chutný, z mnoha dalších vesnic bude Zhejiang. A na ochranu před paděláním jsou pro tento vytištěny QR kódy s 11místnými čísly na 250g baleních, která na webu zobrazují informace o místě výroby čaje (a takových míst je registrováno dost). Long Jing se stal císařským během dynastie Čching za vlády císaře Kchang-si (1662-1723), kdy byl v Hangzhou postaven pochodový palác. Brzy na jaře měl být na nádvoří doručen čaj. Status byl stanoven a bylo to u Shifeng Long Jing, díky vnukovi Kchang-si, císaři Qianlongovi (1711-1799), kterému dlužíme nejen báječné ceny za tuto značku čaje, ale také další legendu. V něm byla císařova matka uzdravena pitím voňavého, překvapivě jemného nálevu čaje z rukou jejího syna.

V roce 1995 byla zavedena klasifikace pro čajové lístky. Kromě extra třídy (na 1 jin nebo 500 gramů takového šperku je potřeba asi 36 tisíc ledvin) bylo přiděleno: - První třída - hladký pupen s listem (druhý list uvnitř pupenu). Délka 2-2,5 cm. - Druhý je pupen se dvěma listy 2,5-3 cm (relativně ploché listy). - Třetí je pupen se dvěma listy, které jsou stlačeny do 3-4 cm desky. - Čtvrtý je pupen se dvěma nebo třemi relativně plochými, širokými listy 3-4,5 cm. - Pátá třída (pouze pro Zhejian Long Jing). Pupen se třemi listy je zploštělý a drsný, cm 4-5. Sklizeň přibližně od konce června do začátku října. A konečně, jak je připraven tento poklad, který se v Zhejiangu vaří ve skleněných baňkách nebo jednoduše ve sklenicích, s teplotou ne vyšší než 85 * C, vdechuje nádhernou vůni a uvažuje o rafinovaném tanci Long Jing.


20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page