top of page

Správné skladování čaje

Aktualizováno: 15. 11. 2020

Otázka skladování není o nic méně důležitá než otázka kvality samotného čaje, protože porušení klíčových pravidel pro skladování něčeho tak tenkého a snadno podléhajícího zkázy může vést k tomu, že vysoce kvalitní čaj, který jste si koupili, se může velmi rychle proměnit v „seno“ a přestat vás těšit svými chuťovými a aromatickými vlastnostmi.V ideálním případě by měl být čaj skladován za takových podmínek, aby si co nejvíce zachoval své chuťové a aromatické vlastnosti a měl na jejich změnu v průběhu času nejméně vliv.Chcete-li zachovat vlastnosti čaje, musíte pochopit několik klíčových bodů pro sebe:


1) Čaj je velmi jemný a citlivý produkt


2) Trvanlivost čaje není neomezená, čím čerstvější čaj, tím lépe.


3) Čaj snadno absorbuje pachy.


4) Působení přímého slunečního záření má na čaj nepříznivý vliv.


5) Čaj je velmi citlivý na vysokou vlhkost.


Na základě toho není těžké realizovat několik praktických doporučení pro skladování čaje doma. V ideálním případě by měl být čaj skladován za podmínek, které si maximálně zachovají své chuťové a aroma vlastnosti a budou mít na jejich změnu v průběhu času nejméně vliv. Samozřejmě musíte pochopit, že i za ideálních skladovacích podmínek se čaj dříve či později změní na „seno“, ale správné skladování může prodloužit životnost čajového listu. V ideálním případě doba skladování suchých čajových lístků (počítáno od doby sběru listů) nepřesahuje 6 měsíců u zeleného a bílého čaje a 2 roky u oolongového a černého čaje. Pokud budete dodržovat pravidla pro skladování v těchto časových rámcích, bude čaj vhodný ke konzumaci. Co byste tedy měli při skladování čaje hledat?

1) Vůně Nikdy za žádných okolností nedovolte, aby byl váš čaj (ve formě suchého vaření) otevřený po dlouhou dobu, tj. v přímém kontaktu s prostředím. Víko skladovací nádoby by mělo být otevřeno pouze v případě potřeby a okamžitě uzavřeno. Jinak čaj ztratí svou vůni a vstřebá chuť prostředí. Nikdy neuchovávejte čaj v těsné blízkosti silně / silně vonícího jídla. Čaj má vlastnosti, které velmi rychle absorbují okolní pachy a nejen absorbují, ale také je přenášejí do nálevu. S těmito vlastnostmi čaje je spojeno velké množství příběhů - právě díky této vlastnosti se objevil například Earl Gray, čaj s bergamotem. Na lodi, která přepravovala zásilku červeného čaje z Kantonu do Anglie, byl přepravován také bergamotový olej, prasklo několik nádob s olejem a byl získán čaj s bergamotem. Stručně řečeno, pokud nechcete čaj s příchutí sledě, nenechávejte nádobu s čajem vedle sledě a pokud nechcete francouzský čaj s příchutí parfému, nestříkejte svůj Chanel č. 5 vedle otevřené plechovky s čajem. Při výběru nádoby na skladování čaje vždy dbejte na těsnost. Nejdůležitější věcí je těsně přiléhající víko, které neumožňuje průchod cizích pachů, je také důležité, aby nádoba nepřidávala čaji další pachy. Nedoporučují se například plastové plechovky. Existuje také názor, že vzduch obsažený ve sklenici sám o sobě nemá na čaj příliš příznivý účinek, proto byste měli dbát na to, aby byl čaj zabalen do sáčku a sáček se skládal, jak se čaj v obalu zmenšuje.

2) Světlo Čaj je velmi citlivý na přímé sluneční světlo, proto je třeba dbát na to, aby nádoba na skladování čaje nepropouštěla ​​světlo, tj. byla neprůhledná. Pokud necháte otevřenou sklenici na slunci na jeden den, pak zítra budete nepříjemně překvapeni, že čaj už není přesně čaj, ale jen čajový nápoj.

3) Teplota To je možná nejobtížnější podmínka pro správné skladování čaje. V ideálním případě by skladovací teplota bílého, zeleného a nízko kvašeného oolongu (například Tie Guanyin) měla být mezi -5 a 0 stupni. Vysoce kvašené oolongy a červené čaje lze skladovat při pokojové teplotě a relativní vlhkosti nepřesahující 60-70%. Pro každého milovníka čaje je pravděpodobně docela obtížné mít vlastní ledničku na skladování čaje, ale přinejmenším ti, kteří prodávají čaj nebo prodávají čaj ve formátu čajového klubu, se musí postarat o jeho dostupnost. Zeptejte se lidí, kteří vám dodávají čaj, jestli mají ledničku na čaj? Pokud ne, změňte dodavatele. To je možná nejdůležitější věc, kterou byste měli vědět o skladování čaje doma. Shrneme-li všechny výše uvedené skutečnosti, lze poznamenat, že ideální nádobou na skladování čaje by byla nádoba vyložená potravinářskou fólií uvnitř, těsně uzavírající a nepřenášející světlo. Velmi dobrou, ale drahou možností jsou speciální porcelánové nosiče.


45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page