top of page

Legenda o vzniku čaje a císaři Šen-nung.


Začněme nejdůležitější věcí. Čaj je původem z Číny. A to jak rostlina (bylo prokázáno, že indické odrůdy čajových keřů jsou druhořadé vůči čínským), tak jako nápoj i kulturní fenomén. Čínská historie čaje má dvě vrstvy. Vrstva legendárně mytologická a vrstva složená z dokumentovaných a autenticky vypadajících událostí. Přirozeně, jako v každém slušném příběhu, jsou tyto dvě vrstvy úzce propojeny.

Všechno to začalo legendárním druhým čínským císařem Šen-nungem. A podle některých zdrojů žil a vládl od roku 2737 před naším letopočtem do roku 2697 před naším letopočtem, podle jiných zdrojů vládl asi v období okolo 3 700 před naším letopočtem. Naučil každého Číňana pěstovat rostliny a využívat jejich blahodárné vlastnosti, za což dostal jméno božského zemědělce. Mezi těmito rostlinami byl i čaj.

Podle pověstí matka počala Šen-nunga poté, co uviděla úžasného draka. Stejně jako ostatní čínské postavy, které se narodily tak bizarně, měl Šen-nung hadí tělo, lidskou tvář na býčí hlavě a tygří nos (i když na všech obrázcích, které známe, vypadá jak člověk). Kromě toho byl zelený a na pozemcích měl speciální zvíře - yaoshou („léčivé zvíře“). Pokud někdo onemocněl, bylo toto zvíře informováno o nemoci, pohladil ho Šen-nung po hlavě, a šlo hledat správnou bylinu. Kromě toho všeho existuje předpoklad, že císař měl průhledné břicho.

S využitím těchto privilegií Šen-nung na sobě otestoval účinky všech objevených rostlin. Podle legendy objevil čaj, když sestupoval z hor a byl velmi žíznivý. Pak na něj spadl list ze stromu (nebo do jeho mísy - existuje více možností). Prozkoumal tento list, ucítil vůni a ochutnal ho. A tak to všechno začalo. Mimochodem, legenda neříká, jak přesně byla uhasena žízeň Šen-nunga. Skutečnost, že on objevil čaj, ještě neznamená, že to byl on, kdo ho začal vařit. A Číňané, kteří následovali druhého císaře, také původně používali čaj výhradně k léčebným účelům - primárně jako protijed.

Existuje další legenda související s původem čaje a vysvětlující, jak ho lidé začali pít a vařit. Pouze to už není ani tak čínská legenda, jako spíše buddhistická (tedy nikoli národní, ale náboženská).

Někdy kolem roku 519 př.n.l. nebo v roce 543 př.n.l. se na hranici Indie a Číny objevil barbar s červenými vousy. Přišel ze západu (odkud není známo), posadil se ke zdi a odpočíval. V určitém okamžiku usnul a po probuzení se na sebe naštval, vytrhl si řasy a hodil je na zem. Právě z těchto řas vyrostl čajový keř. A buddhistickým mnichům bylo doporučeno pít čaj během meditací a obřadů, aby nespali. Podle jiné legendy jednoduše žvýkal listy a rozveselil se.

Mimochodem, pojmy „čaj“ a „veselost“ v čínském jazyce jsou označeny jedním hieroglyfem.

42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page