top of page

Přispíváme na chov zvířat v ZOO Brno


Od listopadu 2020 jsme hrdí držitelé adopčního certifikátů a přispíváme na chov červených pand v brněnské ZOO.

V roce 2013 brněnský zoopark se rozrostl o nový druh a od té doby tu mohou návštěvníci vidět pandy červené. Jak vypadají a co je nutné pro ně vytvořit?

Panda červená je menší než ta, kterou obvykle známe. Jak název napovídá, je zabarvená do červena a jde o velmi roztomilé zvíře. Jde o druh, který je náročnější na chov, takže místo muselo být vybráno podle toho. Navíc jsou to útěkáři a tak i na to museli projektanti myslet.

Panda červená je nejvíce aktivní za svítání a soumraku. Výborně šplhá, proto ji můžeme zahlédnout zejména v korunách stromů. Ze stromů slézá hlavou dolů, což je pro zvíře její velikosti velmi neobvyklé. K tomu jí pomáhají částečně zatažitelné drápy. Živí se převážně bambusem – denně sežere až 500 g bambusových listů. Manipulaci s bambusovými stébly pandě usnadňuje kostěný výrůstek (modifikovaná zápěstní kost), který funguje jako nepravý šestý prst. Zcela nezávisle, pouze obdobným způsobem života, se vyvinul i u pandy velké. Panda červená je jediným zástupcem samostatné čeledi Ailuridae a není příbuzná s pandou velkou..

Panda červená je ohrožena degradací, fragmentací a ztrátou životního prostředí – odlesňováním, požáry, klimatickými změnami. Ohrožována je i pytláctvím a psinkou, kterou přenášejí zdivočelí psi. V některých oblastech Číny je klobouk z pandy červené považován za symbol šťastného manželství. Panda červená se vyskytuje v Asii – Tibetu, Himalájích nebo v Číně.

50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page