top of page

Proč milovníci vzácných druhů čaje se dožívají vysokého věku?

Aktualizováno: 27. 1. 2021

V poslední době si vzácné čaje z různých asijských zemí získávají velkou popularitu mezi Evropany. Na konci 90. let byla položena otázka výhod čajových nápojů a proč mnoho z nich prodlužuje život. Čínští vědci začali provádět pravidelné průzkumy veřejného mínění respondentů různého věku a jejích výsledky byly zveřejňeny v otevřených zdrojích.


Ukázalo se, že 90% dotázaných stoletých lidí zacházelo s výběrem odrůdového čaje obzvláště pečlivě. Pravidelně konzumovali pouze ty nápoje, které obsahovaly složky, které aktivují vitální energii a zabraňují procesu stárnutí.


Jaké speciální čaje jsou tajemstvím dlouhověkosti a proč?

 

Zelený čaj


Není divu, že zelený čaj je nejčastěji chválen a ctěn. Jeho léčivé vlastnosti jsou spojeny s filozofií různých epoch, vládců a tradic. Hlavní výhodou tohoto nápoje je, že obsahuje antioxidanty, které pomáhají očistit tělo, posílit imunitní systém a obnovit buňky. Kompozice také obsahuje různé typy aminokyselin, které pomáhají posilovat kardiovaskulární systém, rychlý metabolismus a zlepšují funkci mozku.


Zelený čaj také obsahuje vzácný typ složky, která zabraňuje tvorbě rakovinných buněk a blokuje zánětlivé procesy, které způsobují kožní onemocnění a poruchy trávicího traktu. Kofein v tomto nápoji je přítomen v malém množství a plní povzbuzující a tonizující funkci.


Hlavní hodnota zeleného čaje také závisí na odrůdě a na speciálních technologiích pro zpracování listů rostliny, jejichž cílem je zachování maximálních užitečných vlastností.

 

Černý čaj

U černého čaje je kladen důraz na jeho úžasnou chuť. Ale pokud jde o složení, není o nic méně užitečný než zelený. Hlavními výhodami odrůd černého čaje je jejich schopnost rychle zmírnit stres a neutralizovat záněty. Pokud do černého čaje přidáte přísady, které obsahují vitamín C, zachovají si nejen základní vlastnosti, ale také se rychle asimilují v těle a nasytí ho užitečnými složkami. Proto jsou čajové nápoje v kombinaci s kousky ovoce a bobulí tak oblíbené mezi čajovými znalci.

Černý čaj má také hluboké relaxační vlastnosti a má pozitivní vliv na emoční stav. Vzácné odrůdy černého čaje se používají ke zmírnění stresu, normalizaci srdeční frekvence a dýchání, neutralizaci pocitů paniky, úzkosti a strachu. Zkušení znalci vědí, že s jeho pomocí jsou schopni udržet klid, duchovní rovnováhu, vitalitu a současně i fyzické zdraví. Důležitou roli také hraje odrůda, doba sklizně a technologie zpracování čajových lístků.


 

Bílý čaj


Zvláštnost bílého čaje je dána oblastí, ve které roste. Nejcennější je odrůda, která rostla v horách ve zvláštních klimatických podmínkách. Aby se zachovalo kouzlo chuti a prospěšných látek, pouze mladé rostlinné pupeny se shromažďují nejdříve ráno brzy na jaře nebo na podzim, poté se napařují a suší na čerstvém vzduchu pod sluncem. Tyto vzácné bílé čaje mají zvláštní hodnotu. Obsahují vitamíny (B, K, C, D), aminokyseliny, vápník, draslík, hořčík.

Hlavním účelem nápoje je očistit tělo od toxinů a nasytit živinami, které posilují imunitu, podporují obnovu buněk, zastavují destruktivní procesy, zlepšují duševní zdraví, obnovují emoční rovnováhu a neutralizují podrážděnost.


Děti v asijských zemích se od raného věku učí pít bílý čaj a těhotným ženám se doporučuje pravidelná konzumace, aby se obnovilo tělo a nasytil plod užitečnými látkami. Doporučuje se také pít bílý čaj během diety, aby udržel tón a člověk neztrácel sílu při omezení požívání kalorických potravin.


Zdroje:

DanChen et al.. Physiological genetics, chemical composition, health benefits and toxicology of tea (Camellia sinensis L.) flower: A review. Food Research International. Volume 137, November 2020, 109584

Xinyan Wang et al.. Tea drinkers live longer. European Society of Cardiology. January 9, 2020

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page