top of page

Starodávná tajemství zeleného čaje

Aktualizováno: 15. 11. 2020


Výhody zeleného čaje, potvrzené současnými vědci, byly známy ještě ve starověku. Stovky let se používal jako lék na různé nemoci díky vysokému obsahu různých chemických látek. Základní složení čaje zahrnuje cca 500 prvků, 450 druhů organických sloučenin (bílkoviny, tuky atd.) A téměř všechny skupiny vitamínů. Zelený čaj prošel mnoha vědeckými a lékařskými studiemi a dodnes vzbuzuje zájem o jeho vlastnosti a jeho dopad na lidské zdraví. Výsledky těchto studií si často vzájemně odporují, ale obecně o zeleném čaji můžeme říci následující:

Katechiny obsažené v zeleném čaji jsou aktivně absorbovány čočkou a sítnicí oka, v důsledku čehož se oxidační stres v očích (proces poškození buněk v důsledku jejich oxidace) snižuje až o 20 hodin. Vědci z Hongkongu dospěli k závěru, že zelený čaj může být v prevenci glaukomu slibný. Studie ve Slovinsku ukázaly, že extrakt zeleného čaje má antimikrobiální účinky.

Epigallocatechin gallate pomáhá chránit mozkové buňky. Zkušenosti s myší na Izraelské technologické univerzitě ukázaly, že tento typ katechinu bojuje proti Parkinsonově chorobě a Alzheimerově chorobě. Epigallocatechin gallate má laboratorně prokázanou schopnost inhibovat růst rakovinných buněk u rakoviny prostaty. V kombinaci s tamoxifenem potlačuje rozvoj rakoviny prsu (experiment in vivo, tj. v živém organismu byl proveden na myších, experiment in vitro, tj. In vitro - v lidských buňkách).

Zelený čaj snižuje riziko rozvoje paměti a poruch pozornosti dvakrát. Řešení tohoto účinku, které bylo potvrzeno in vivo u lidí, může spočívat ve schopnosti epigallocatechin galátu projít hematoencefalickou bariérou.

Extrakt zeleného čaje obsahující polyfenoly a kofein obnovuje termogenezi (tělesné teplo) a stimuluje oxidaci tuků. Výsledkem je zvýšení metabolické rychlosti. Počet srdečních kontrakcí zůstává stejný. Díky těmto vlastnostem je riziko vzniku srdečních chorob u zeleného čaje sníženo. A to potvrzují zkušenosti in vivo u lidí, kteří měli akutní infarkt myokardu.

S použitím zeleného čaje se úmrtnost těchto lidí na opakované infarkty snížila téměř dvakrát.

Pití zeleného čaje samo o sobě nesnižuje cholesterol v lidském těle (ačkoli experimenty na zvířatech ukázaly opak). Když je však čajový flavin přidán do extraktu zeleného čaje (pigmentu, který dává výrazný lesk suchým čajovým lístkům) obsaženému v černém čaji, hladina cholesterolu v lidském těle klesá.

52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page