top of page

Zelené ulitky jara z Mojiangu

Pi Luo Chun, také známý jako Bi Luo Chun a do češtiny překládaný jako zelené ulitky jara, je klasický zelený čaj z provincie Yunnan, který je zařazen na seznam deseti nejznámějších čajů Číny.


okres Mojiang

Poetické jméno mu v 17. století prý vymyslel císař Kchang-si, protože mu zakroucené lístky tohoto čaje připomínaly šnečí ulitky, ovšem do té doby se mu říkalo „šokující vůně“. K tomuto jménu přišel rovněž pozoruhodným způsobem. Podle pověsti si kdysi sběrači po naplnění košů natěsnali čajové lístky pod oblečení, aby jich domů mohli odnést co nejvíce. Za nějakou chvíli začaly lístky prohřáté teplem lidského těla vydavát vůni, která sběrače doslova šokovala. Císaři se zřejmě představa čaje propoceného prostými vesničany příliš nezamlouvala, a tak svůj oblíbený čaj raději přejmenoval.

Zelené ulitky se sklízí ručně, pouze když ovocné stromy kvetou, což jim dodává charakteristickou ovocnou chuť a vůni. Používají se jenom mladé pupeny (do tří centimetrů) s jedním listem a přibližně 140 tisíc z nich je zapotřebí k získání 1 kg prvotřídního čaje. Technologie zpracování surovin umožňuje uchovat maximum z nejužitečnějších aminokyselin a polyfenolických sloučenin, na které je tato odrůda bohatá.


Tato odrůda čaje pochází z autonomního okresu Maojiang, který je jedním z 88 okresů provincie Yunnan postižených chudobou. Okres se rozkládá na ploše 5 312 kilometrů čtverečních, přičemž horské oblasti tvoří 99,98 %. Má jurisdikci nad 12 městy, 168 vesnicemi (komunitami) a 369 700 lidmi.


Jedno z nejzajímavějších míst zde je krásné a jednoduché starobylé město Bixi, které bylo postaveno během dynastii Ming. Je to důležité stanoviště na Staré koňské a čajové stezce. Má dobře zachovanou strukturu, je sídlem starověkého okresu Mojiang a je vzdálené asi 9 kilometrů od Parku Obratníku Raka s památníkem, kterým tato rovnoběžka prochází.


Dalším důležitým historickým místem zde je Konfuciánský chrám Mojiang - rozsáhlý a relativně dobře zachovaný komplex v jižním Yunnanu. Celý chrám je postaven na hoře a jedná se o vzácné dědictví z historie konfucianismu. Díky dlouhé historii, kultuře a krásnému prostředí stojí za návštěvu.


památník, kterým prochází Obratník Raka

čajový obchod ve městě Bixi

konfuciánský chrám Mojiang


čajová plantáž v Mojiangu

21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page